Warsztaty - Jak radzić sobie z trudnymi emocjami ?

Sesje indywidualne

Inne artykuły

EFT czyli Emotional Freedom Techniques

(pl: Techniki Emocjonalnej Wolności)

 

EFT to bardzo skuteczna oraz holistyczna metoda pracy terapeutycznej. 

Polega ona na opukiwaniu określonych punktów w ciele, przy równoczesnym nazywaniu problemu/tematu i pozwalaniu, aby emocje nagromadzone wokół niego mogły swobodnie przepłynąć przez ciało i ostatecznie uwolnić nas od swojej mocy. 

Tapping, czyli właśnie opukiwanie, jest jednym z głównych czynników wyróżniających EFT na tle innych metod terapeutycznych. Dzięki niemu procesem zdrowienia jest objęte zarówno ciało, umysł, psychika jak i układ energetyczny człowieka. Problemem może być objaw w ciele np. ból biodra lub kręgosłupa, odczuwana emocja, albo nasze przekonania, czy konflikty lub przeżywane historie.

Główne założenia EFT oparte są na medycynie chińskiej, która już 5 tys. lat temu odkryła system energetyczny w ciele człowieka składający się z meridianów, czyli kanałów, przez które płynie energia życiowa zwana Qi. W tym podejściu nasze zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne, zależy przede wszystkim od tego, na ile energia Qi swobodnie przepływa przez całe ciało. Podczas świadomego opukiwaniu punktów akupunkturowych, dochodzi do uruchomienia zablokowanej dotychczas energii, dzięki czemu ładunek emocjonalny związany z danym tematem zostaje uwolniony z ciała.

Technika Emocjonalnej Wolności pozwala bardzo skutecznie i często ostatecznie uwolnić się od emocjonalnych ran, traum, czy też fobii, bez zbędnego wyolbrzymiania ich roli w naszym życiu.

W przeciwieństwie do klasycznej psychoterapii nie skupia się na długotrwałym analizowaniu problemu, czy też wielokrotnym jego przeżywaniu, a bardziej na trafnym jego nazwaniu i pozwoleniu, aby wszystkie odczucia jakie mu towarzyszą, zostały uwolnione z pamięci ciała na poziomie komórkowym oraz energetycznym.

Odczytując wrażenia z ciała oraz związane z nimi emocje i myśli, możemy dotrzeć do nieświadomych treści, będących zapamiętaną przez nas wersją wydarzeń uśpionych w pamięci naszego ciała. Opukując punkty meridianowe wzniecamy w nich wibracje, tym samym aktywujemy proces samoregulacji jaki naturalnie posiada nasze ciało. W efekcie dochodzi do oczyszczenie tego co blokowało przepływ energii w ciele. Skuteczność metody została potwierdzona wieloma badaniami i sięga aż 90%.

 

Dzieje się tak, dzięki uwalnianiu do świadomości i akceptacji tego co było zablokowane, aby emocje mogły swobodnie przepłynąć i zwolnić blokadę, która zaburzała nasze funkcjonowanie. Gro problemów mniej złożonych może być rozwiązana już podczas kilku sesji, kiedy to pacjent natychmiast odczuwa poprawę w postaci np. zniknięcia jakiejś fobii, trudnej emocji, czy negatywnego nawyku. Praca nad problemami bardziej złożonymi, głęboko zakorzenionymi w naszej osobowości trwa, najczęściej kilka miesięcy. 

Duża skuteczność oraz prostota EFT sprawia, że staje się ona coraz bardziej popularna. Na zachodzie, gdzie jest już obecna od lat, uważa się ją za osobny nurt psychoterapeutyczny. EFT daje tez możliwość samopomocy, stosowane w odpowiedni sposób wspiera nasze codzienne zmagania.

Dr medycyny Joaquin Andrade oraz dr psychologii David Feinstein przeprowadzili zakrojone na szeroką skalę badania nad energo-psychologią (włączając EFT i TFT). Przez 14 lat przebadano aż 31400  osób w 11 centrach terapeutycznych znajdujących się w Ameryce Południowej. Między innymi sprawdzano jak radzi sobie EFT z zaburzeniami lękowymi. Na grupie eksperymentalnej stosowano do leczenia zaburzeń lękowych metodę EFT, natomiast grupa kontrolna została poddana terapii poznawczo – behawioralnej. 

Badania te wykazały, że techniki EFT oraz TFT są wstanie pomóc pacjentom znacznie szybciej, a efekt ich leczenia jest trwalszy niż terapii poznawczo – behawioralnej.

Technikę Emocjonalnej Wolności (EFT) opracował Gary Craig w połowie lat 90- tych. Prekursorem EFT była inna metoda TFT, czyli Terapia Pola Myśli, której twórcą był amerykański psycholog i psychoterapeuta Dr. Roger Callahan, które przez wiele miesięcy prowadził terapię kobiety mającej fobię na wodę. W tym czasie zainteresował się medycyną chińską i systemem meridianów. Kiedy na kolejnej sesji u jego klientki pojawił się odruch wymiotny na myśl o wodzie, prosił ją, żeby zaczęła opukiwać pewne punkty. Sesja zakończyła się sukcesem, kobieta uwolniła się od fobii. Dr Callahan stworzył Terapię Pola Myśli. Była to bardzo skomplikowana w użyciu technika, ponieważ każdy problem miał swój osobny algorytm, przypisaną sekwencję punktów koniecznych do opukiwania.

 

Cary Craig, który był uczniem Callahana, a przy tym inżynierem budowniczy mostów postawił sobie za zadanie, aby stworzyć metodę, która będzie prostsza w użyciu, bardziej uniwersalna, a do tego obejmie wszystkie najważniejsze punkty akupunkturowe. Jego podejście spowodowało  znaczne spopularyzowanie metody EFT, która stała się teraz dostępna niemalże dla każdego.

 

EFT jest ciągle żywą i rozwijającą się metoda terapeutyczną, która daje szerokie możliwości zastosowania. Wywodzą się z niej m. in. takie techniki pracy jak: Matrix Reimprinting, Cellular EFT.